Tech

De grootste seksdomeinveiling ooit in Nederland viel vies tegen

Er kwamen voor meer dan twee miljoen euro aan erotische domeinnamen onder de hamer, er werd voor slechts 11.000 euro verkocht.
De "absolute toppers" uit het lijstje. Screenshot via DomeinMatch.nl

Tussen 1 en 8 oktober vond op DomeinMatch.nl de grootste domeinveiling ooit in Nederland plaats. De veiling was gericht op sites voor dating en erotiek. Er stonden bij elkaar voor meer dan twee miljoen euro aan domeinnamen klaar om onder de hamer te gaan – alles van toppers als gratisseks.nl tot domeinen die meer op de marges van het web gericht zijn, zoals martelen.nl en midgets.be.

De verkoop viel echter tegen. In totaal werd er tijdens de veiling voor slechts 11.000 euro aan domeinnamen verkocht.

Advertentie

De hoogste prijs werd betaald voor fetish.nl, waar vier biedingen leidden tot een prijs van 2.500 euro. Zaad.be bracht het minste op, een schamele 35 euro.

Maar hoe gaat zoiets? Wie verzint al deze domeinnamen en wie bepaalt wat iets als slaven.nl waard is? En waarom leverde deze veiling zo teleurstellend weinig op? Ik belde met Nick van der Leeuw van DomeinMatch om hierachter te komen.

"Wij zijn een bemiddelaar tussen een verkopende en kopende partij. We zorgen ervoor dat de overdracht van een domeinnaam veilig gebeurt. Elke maand organiseren we bovendien veilingen met een bepaald thema. Dat kan bijvoorbeeld travel zijn, of, zoals deze maand, erotiek," vertelt hij.

Als het thema bekend is, wordt er een oproep geplaatst, waarbij eigenaars van domeinnamen die passen binnen een thema hun domeinnaam kunnen insturen. De minimumverkoopprijs wordt in eerste instantie bepaald door de verkoper, die daarbij geadviseerd wordt door DomeinMatch.

"Wij kijken naar een aantal dingen: hoe goed een domeinnaam is uit te spreken, bijvoorbeeld. Domeinnamen die bestaan uit één woord zijn meestal meer waard dan domeinen die uit meerdere woorden bestaan. Ook bekijken we hoe vaak er gezocht wordt op een bepaalde term, en dus ook hoeveel commerciële potentie een domeinnaam heeft," zegt van der Leeuw.

Verder moeten de domeinnamen wel binnen het thema passen, geen merknamen bevatten ("We zouden bijvoorbeeld christineleducseks.nl niet doen") en niets aanbieden wat bij wet verboden is. Daarbuiten is alles wel geoorloofd, volgens van der Leeuw. "Er past veel in," vertelt hij.

Dat de verkoop zo achterliep op het aanbod, zou volgens hem verschillende redenen kunnen hebben. "Er zijn duizenden partijen in Nederland die dit soort domeinnamen zouden willen hebben. De vraag is alleen of ze geld willen uitgeven aan een domeinnaam in plaats van aan content of marketing." Ook zou het kunnen dat de nieuwe top-level domeinen concurreren – er zijn nu veel sites die overstappen op het goedkopere .site, of op het explicietere .xxx. "Maar voor een serieus concept wil je gewoon .nl hebben," zegt van der Leeuw nog.

Bovendien betekent het einde van de veiling niet het einde van de verkoop. Verschillende verkopers van de "absolute toppers" zoals gratisseks.nl, date.nl, seks.nl en sexdaten.nl zijn nog in onderhandeling met partijen die liever niet via de openbare veiling wilden kopen. Welke dat precies zijn, kan van der Leeuw niet vertellen: "Laten we zeggen dat er onderhandelingen lopen voor een groot deel van de domeinnamen in het duurste segment."

Vanwege de matige verkoop liggen er nog een hoop domeinnamen voor het oprapen. Mocht je dus een online seksimperium willen beginnen met domeinnamen als wijf.nl of sexadvies.be, dan is dit het moment om je slag te slaan.